ANIF a început campania de irigații mai devreme din cauza secetei

0
39

Filiala Teritorială de Îmbunătătiri Funciare Vrancea a demarat campania de irigatii în acest an mai devreme, pe fondul faptului că deficitul de apă din sol s-a mărit din cauza lipsei precipitațiilor pe o perioadă îndelungată de timp. Se asigură apă gratuită pe canale beneficiarilor cu care s-au încheiat contracte de irigatii sau cu care vor încheia noi contracte.

Astfel, se pun în funcțiune respectivele aducțiuni, asigurând nivelul optim de apă pentru irigații în punctele de livrare. Irigatiile, la nivelul judetului Vrancea, au început în amenajarea complexă Ruginești – Pufești – Panciu pe o suprafată de 648 ha fiind contractată de Organizația Utilizatorilor de Apă pentru Irigatii (OUAI) SPP14 Haret. În urma solicitărilor primite, s-au pornit stațiile din Amenajarea de irigatii Ciorăști – Măicănești unde sunt irigate aproximativ 1000 de hectare.

 ”În zona Homocea, două Organizații a Utilizatorilor de Apă pentru Irigatii s-au constituit într-o federatie si au accesat fonduri europene pentru a achizitiona instalatii de irigat care pot prelua apa din canalul principal CA alimentat de statia de baza SPA Homocea care este functionala. După finalizarea acestei ample lucrări, în zona de nord a judetului se vor putea iriga alte aproximativ 1000 de hectare.

De asemenea, în această perioadă verificăm starea de functionare a altor statii din administrarea noastra, pentru a  reusi să mărim suprafata irigata la nivelul judetului Vrancea”, precum si identificarea unor surse noi de apa (retea de canale de desecare) din care se pot alimenta instalatii de irigat mobile”, a declarat Eugen Popa, directorul Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Funciare Vrancea.