În Focșani va fi înființat un centru de vaccinare în sala de sport a Colegiuliu Național Pedagogic Spiru Haret, după ce Consiliul de Administrației al unității de învățământ a aprobat, miercuri, socilitarea făcută de Primăria Focșani, prin Direcția de Asistență Socială. Decizia a fost luată după ce fluxurile de vaccinare pentru populație de Casa Armatei au fost mutate la centrul din comuna Suraia.
Primăria Focșani a refuzat să preia centrul de la Casa Armatei, invocând că este vorba de un spațiu al Ministerului Apărării, dar și alte motive. Pe altă parte, primarul municipiului a acuzat că a propus Direcției de Sănătate Publică preluarea mai multor spații din oraș, însă conducerea DSP ar fi refuzat pe motiv că nu se pot folosi centre de vaccinare.
”După autorizarea centrului de vaccinare de la Suraia, DSP Vrancea a reanalizat propunerile Primarului Misăilă, ajungând la concluzia că totuși se poate face un centru de vaccinare și într-o sală de sport din Focșani. În urma verificărilor efectuate în teren, s-a stabilit că cea mai bună variantă o reprezintă Sala de Sport a Colegiului Naţional Pedagogic “Spiru Haret””, se arată într-un comunicat de presă al Primăriei Focșani.
În zilele următoare vor fi stabilite aspectele organizatorice, astfel încât procesul de vaccinare să nu afecteze actul educațional și nici să nu pună în pericol sănătatea elevilor și a cadrelor școlare de la Colegiul Naţional Pedagogic “Spiru Haret”.



