În 2023 au fost comise 9417 infracțiuni în Vrancea și au murit 29 de persoane în accidente rutiere grave

0
250

IPJ Vrancea și-a prezentat bilanțul activității pe anul precedent. În anul 2023, obiectivele instituționale au vizat creșterea gradului de siguranță a cetățenilor și patrimoniului, precum și dezvoltarea parteneriatului public/privat, prevenirea şi combaterea infracţionalităţii organizate şi transfrontaliere, a evaziunii fiscale, contrabandei, corupţiei, contrafacerii de mărfuri, a infracţiunilor din domeniul achiziţiilor publice, dar și asigurarea resurselor umane, a mijloacelor materiale și financiare necesare dezvoltării și menținerii capacității operaționale a tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea.

Ținând cont de evoluția situației operative din ultimii ani și de prioritățile stabilite la nivelul Poliției Române pentru anul 2023, la nivel local au fost stabilite trei direcții majore de acțiune:

  • Prevenirea victimizării minorilor cu următoarele domenii: prevenirea dispariţiilor/plecărilor voluntare, a abuzurilor sexuale și victimizării prin activități de crimă organizată (trafic și consum de droguri și trafic de persoane);
  • Prevenirea criminalității informatice;
  • Prevenirea violenței domestice.

MANAGEMENTUL RESURSELOR INSTITUŢIONALE

Resursele umane

La data de 31.12.2023, procentul de încadrare a funcțiilor prevăzute în structura inspectoratului a fost de 76,59 %.

Asigurarea resurselor logistice

Inspectoratul de Poliție Județean Vrancea a dispus în perioada analizată de toate resursele logistice necesare bunei desfășurări a activităților circumscrise domeniului de activitate.

Având în vedere  evoluția, la nivel național, a traficului și consumului de substanțe psihoactive, în luna decembrie a anului 2023, Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea i-au fost repartizate cinci dispozitive pentru depistarea în salivă a substanțelor psihoactive, iar prin protocoalele încheiate au fost primite trei astfel de aparate de la Consiliul Județean Vrancea și Primăria Municipiului Adjud.

PREGĂTIREA PROFESIONALĂ

Activitatea de pregătire profesională s-a desfășurat pe module de pregătire organizate în sistem planificat, pe tot parcursul anului, la care au participat cu precădere polițiștii din structurile operative, care acționează preponderent stradal, în vederea deprinderii de tactici polițienești (autoapărare, folosire armament, conducere defensivă și pregătire fizică), precum și polițiști ai altor structuri de la nivelul inspectoratului, astfel încât să crească gradul de profesionalizare a acestora. De asemenea, polițiștii au participat la cursuri de prim ajutor,  organizate cu sprijinul ISU Vrancea.

Lunar, au fost planificate și desfășurate ședințe de tragere cu polițiștii operativi/neoperativi, sub coordonarea specialiștilor din cadrul Biroului de Pregătire Profesională.

În anul 2023 au fost organizate 31 de activități de pregătire fizică/autoapărare, 49 de activități de instruire în domeniul conducerii defensive și 113 ședințe de tragere cu armamentul din dotare.

EXERCIȚII PLANIFICATE

În baza planului verificării stadiului de pregătire a populației, economiei și a teritoriului, la nivel național, pentru apărare prin exerciții și antrenamente de mobilizare, aprobat prin Hotărârea Consiliului Suprem de Apărare a Țării, în perioada 02-06.10.2023 s-a desfășurat  un exercițiu de mobilizare în județele Vrancea și Vaslui (MOBEX VN-VS-23), Inspectoratul de Poliție Județean Vrancea fiind apreciat de către monitorii M.A.I. și reprezentanții M.Ap.N.

SIGURANȚA CETĂȚEANULUI

Prevenirea criminalităţii

Structurile de analiza și prevenire a criminalității, ordine publică, investigații criminale, siguranță școlară, arme explozivi și substanțe periculoase și poliție rutieră au desfășurat în perioada analizată 499 activități cu caracter educativ-preventiv în unitățile de învățământ din județ, la care au participat 36.530 persoane, din care 10.056 minori.

Au fost derulate mai multe campanii de prevenire, printre care:

 ,,O singură dată poate deveni mereu!”;

 ,,Alege să nu fii victima violenței domestice”;

,,Bright sky – prevenirea violenței domestice”;

,,Sigur acasă”.

            În anul 2023 au fost înregistrate 815 infracțiuni stradale, din care 599 în mediul urban.

            Din totalul infracțiunilor stradale sesizate, cele mai multe au fost de lovire sau alte violențe (410), reprezentând un procent de 50,3%, urmate de cele de furt (193), care reprezintă 23,78% din criminalitatea stradală.

            Datele statistice relevă faptul că în perioada de referință a scăzut numărul infracţiunilor de tâlhărie, fiind sesizate 21 astfel de fapte.

Siguranța în școli

În anul 2023, în cadrul „Planului Teritorial Comun de Acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delincvenței juvenile în incinta și în zonele adiacente unităților de învățământ preuniversitar”, au fost desfășurate activități specifice de educație preventivă,  care au vizat crearea unui mediu școlar sigur și îmbunătățirea calității relaționării între toate persoanele angrenate în actul educațional.

            Polițiștii au desfășurat 874 activități cu caracter informativ-preventiv adresate elevilor, având ca teme: prevenirea bullying-ului, a consumului de droguri, a infracțiunilor cu violență, a infracțiunilor contra patrimoniului, a portului fără drept de obiecte periculoase, a traficului de persoane, informarea privind răspunderea penală a minorilor, siguranța rutieră, prevenirea delincvenței juvenile,  toate acestea adresându-se unui număr de peste 33.000 de elevi.

„Tu ești viitorul tău! ediția a II-a”, ”Vara împreună în siguranță!” și „O singură dată, poate deveni mereu!” sunt câteva dintre campaniile de prevenire desfășurate de către polițiștii inspectoratului în cadrul unităților de învățământ.

De asemenea, au fost derulate 8 proiecte educaționale, 3 acorduri de parteneriat și 8 protocoale de colaborare.

În perioada ianuarie – decembrie a fost organizată campania „O singură dată poate deveni mereu!” pentru prevenirea consumului de droguri și substanțe psihoactive în unitățile de învățământ preuniversitar din județ, în cadrul căreia  s-au desfășurat 220 activități, la care au participat peste 1500 de elevi și cadre didactice.

În anul 2023 a fost derulată campania de prevenire a portului și folosirii fără drept de obiecte periculoase în unitățile de învățământ preuniversitar, în cadrul căreia au fost realizat 234  activități, cu aproximativ 9000 de persoane.

Din cele 57 de infracţiuni înregistrate, 42 au fost infracțiuni de lovire, 6 infracțiuni contra patrimoniului ( furt ), 4 infracțiuni de purtare abuzivă, 1 infracțiune de împiedicare a accesului la educație, 1 de neglijență în serviciu, 1 agresiune sexuală, 1 amenințare și 1 distrugere.

INTERVENȚIA LA SOLICITĂRILE PRIN SISTEMUL NAŢIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENŢĂ 112

Prin Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112, în anul 2023 s-au înregistrat 37.219 apeluri, media zilnică a acestora fiind de 101 apeluri .

Pentru toate apelurile înregistrate s-a asigurat dispecerizarea și intervenția polițiștilor în vederea verificării acestora și dispunerii de măsuri legale.

Din totalul apelurilor înregistrate, 4.114 au fost sesizări de natură penală care s-au confirmat, iar dintre acestea, în 1.550 de cazuri s-a reuşit prinderea în flagrant a autorilor, 2.630 apeluri nu s-au confirmat, 17.267 apeluri au fost sesizări de natură contravențională ori alte fapte din competența poliției, iar un număr de 1664 au fost apeluri abuzive în cazul cărora polițiștii au aplicat sancțiuni contravenționale, conform OG 34/2008.

 La data de 18.10.2023, ora 13.18, la nivelul I.P.J. Vrancea a fost activată concepția de acțiune pentru prinderea unei persoane care a evadat din Penitenciarul Focșani, persoana fiind identificată și reținută de polițiști după aproximativ 1 oră și 20 minute.

La data de 21 septembrie 2023 au fost desfășurate cu eficiență măsurile din competența poliției urmare a producerii unei explozii la magistrala de gaz aparținând SC TRANSGAZ SA, din localitatea Călimănești, județul Vrancea, reușindu-se limitarea efectelor evenimentului.

SISTEMUL INTEGRAT DE MONITORIZARE ELECTRONICĂ

Pentru punerea în aplicare a Legii nr. 146/2021, privind monitorizarea electronică în cadrul unor proceduri judiciare şi execuţional penale și a H.G. nr.1025/2021 pentru stabilirea aspectelor tehnice şi organizatorice privind funcţionarea în sistem-pilot, precum şi a celor privind operaţionalizarea Sistemului informatic de monitorizare electronică a fost înființat, în cadrul Biroului Centrul Operațional, compartimentul Monitorizare Electronică, Vrancea fiind județ pilot în cadrul acestul proiect din luna octombrie 2022.

Astfel, în cursul anului 2023 au fost emise 219 ordine de protecție, 335 ordine de protecție provizorie, fiind montate 92 dispozitive de monitorizare electronică.

Urmare a alertelor generate, polițiștii au intervenit în 425 de cazuri.

CRIMINALITATEA ÎN MEDIUL RURAL

În anul 2023, în mediul rural au fost înregistrate 5299 infracțiuni.

             Din totalul infracțiunilor sesizate, ponderea este deținută de infracţiunile de natură judiciară, care reprezintă 62,10% din totalul infracţiunilor sesizate în mediul rural.

            Principalul gen de infracţiuni sesizate îl  constituie infracţiunile de lovire sau alte violenţe, ceea ce reprezintă 27,89% din totalul acestora.

            Siguranţa comunităţii rurale va constitui în continuare o prioritate de acţiune a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vrancea, prin reorganizarea şi redimensionarea  efectivelor în zonele și locurile care prezintă interes în evoluția situației operative.

            Pentru atingerea acestui obiectiv instituția poliţiei îşi va concentra activitatea atât pe linia cunoaşterii şi aplanării stărilor conflictuale, cât şi pentru identificarea unor soluţii eficiente  de protejare a patrimoniului, în sistem integrat.

SIGURANŢA RUTIERĂ ȘI A TRANSPORTURILOR

La nivelul județului, au fost organizate 187 acțiuni proprii pe linia reducerii riscului rutier, 157 dintre acestea fiind desfășurate de către Serviciul Rutier, astfel : 36 pe linie de viteză, 32- indisciplină pietoni; 24- neacordare  prioritate pietoni și auto; 23- alcool/droguri, 17- bicicliști și căruțași, 4- trecere la nivel cu calea ferată, 12- transport mărfuri și persoane, 3- taxi; 3- stare tehnică autovehicule; 3- acțiuni pe linia combaterii principalelor cauze generatoare de accidente rutiere grave. Din totalul acțiunilor, 30 au fost organizate împreună cu alte formațiuni de poliție sau în colaborare cu alte instituții.

De asemenea, în baza dispozițiilor eșaloanelor superioare, au mai fost organizate alte 20 acțiuni, din care: 2 acțiuni pe linia combaterii nerespectării normelor rutiere în zona trecerilor la nivel cu calea ferată, 3 acțiuni pe linia combaterii nerespectării regimului legal de viteză și a indisciplinei pietonilor, 2 acțiuni pe linia combaterii nerespectării regimului legal de viteză, 1 acțiune pe linia verificării legalității transportului public de mărfuri generale și mărfuri periculoase, 1 acțiune pe linia verificării legalității transporturilor rutiere de mărfuri și persoane, 1 acțiune pe linia combaterii consumului de băuturi alcoolice/substanțe psihoactive, precum și 10 acțiuni pe linia combaterii principalelor cauze generatoare de accidente rutiere grave.

Dinamica accidentelor rutiere

În anul 2023, în județul Vrancea s-au înregistrat 99 accidente grave,  soldate  cu decesul a 29 de persoane, 86 răniți grav și 47 răniți ușor, ceea ce reprezintă un procent de 2,2% din totalul accidentelor grave înregistrate la nivel național.

Din analiza cauzelor generatoare de accidente grave rezultă că 16 s-au produs pe fondul altor preocupări ale conducătorilor auto/altor abateri, 12 urmare a indisciplinei pietonilor și neacordării de prioritate pietonilor, 10 – viteză neadaptată la condițiile de drum, 7- neacodare prioritate vehicule, iar restul- alte cauze.

Majoritatea accidentelor grave s-au înregistrat pe drumurile naționale, respectiv 49 de accidente  soldate cu 21 persoane decedate, 43 răniți grav și 35 răniți ușor, pe DN2-E85, fiind produse 28 de accidente rutiere grave, reprezentând aproximativ 57,14% din totalul acestora.

Rezultatele acţiunilor de combatere a infracţionalităţii rutiere

Din totalul infracțiunilor constatate la regimul rutier, 334 au fost de conducere fără permis sau cu permis necorespunzător categoriei, 339 au fost infracțiuni de conducere a unui autovehicul având o îmbibație alcoolică în sânge peste limita legală, refuzul ori sustragerea de la prelevarea mostrelor biologice, conducerea unui autovehicul sub influența substanțelor psihoactive și 62 – conducerea unui autovehicul neînmatriculat/ neînregistrat sau cu număr fals.

Au fost aplicate 63.328 de sancțiuni contravenționale pentru abateri la regimul circulației rutiere, din care 57.977 au fost aplicate conducătorilor auto, iar diferența de 5351, altor categorii de participanți la trafic, după cum urmează:

  • pietoni – 2279;
  • bicicliști – 2435;
  • căruțași – 603;
  • motocicliști – conducători de trotinete – 34.

  Totodată, au fost dispuse măsuri de sancționare complementară, urmare a sancțiunilor contravenționale aplicate, în acest sens fiind reținute 4153 permise de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice ( 1.912 permise de conducere pentru nerespectarea regimului legal de viteză) şi retrase 3.013 certificate de înmatriculare.

COMBATEREA CRIMINALITĂŢII

Activități desfășurate și rezultate obținute

În 2023 au fost sesizate 9417 infracțiuni, din care 680 sunt de natură economico-financiară, 5936 de natură judiciară și 2.801 de altă natură.

În perioada analizată structurile operative ale inspectoratului au organizat 4 razii și 715 acțiuni de amploare, din care: 383 de către efectivele de ordine publică, 67 de către efectivele de investigații criminale, 117 de poliția rutieră, 13 de polițiștii de investigare a criminalității economice, 16 de către efectivele Biroului Siguranță Școlară, 34 de către polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor, 16 de către poliția transporturi, 17 de structura de combatere a criminalității organizate și 52  de polițiștii altor formațiuni.

De remarcat faptul că la nivelul inspectoratului nu există în lucru (prin delegare) dosare penale privind infracțiuni grave (din sfera marii violențe – omor, omor calificat, tentativă de omor, loviri sau vătămări cauzatoare de moarte) cu autori neidentificați, în toate cele 11 cazuri înregistrate fiind identificați autorii faptelor.

În acest sens, exemplificăm cu identificarea autorului unui omor calificat săvârșit asupra unui bărbat în vârstă de 78 ani din com. Tănăsoaia, jud. Vrancea, la data de 26.08.2023. Victima, care trăia într-o zonă izolată, aflată la marginea localității, a fost găsită decedată cu multiple leziuni și plăgi la nivelul capului. Activitățile desfășurate cu operativitate au condus la stabilirea unui cerc restrâns de persoane bănuite de comiterea faptei, iar la data de 28.08.2023, autorul a fost identificat, arestat și judecat pentru comiterea infracțiunii de omor.

Regimul armelor, explozivilor şi substanţelor periculoase

         Polițiștii au efectuat 618 acțiuni și controale pe linia respectării regimului legal al armelor, explozivilor și substanțelor periculoase, la persoanele fizice şi juridice autorizate.

            În urma executării activităţilor specifice, au fost constatate 95 de infracțiuni.

            Din cele 91 de infracțiuni cu continuarea urmăririi penale față de suspect, 15 au fost de nerespectarea regimului armelor și munițiilor,  8 infracțiuni uz de armă fără drept, 33 infracțiuni de nerespectarea regimului materiilor explozive, 17 infracțiuni la regimul deșeurilor și substanțelor periculoase și 10 infracțiuni de braconaj cinegetic.

            În cadrul activităţilor specifice au fost indisponibilizate în vederea confiscării 17 arme, 595 elemente de muniție, 425 kg articole pirotehnice și 32.535 kg / 698 litri deşeuri periculoase.

Combaterea criminalității organizate

În perioada analizată au fost înregistrate 161 dosare penale, din care 96 au fost declinate în favoarea D.I.I.C.O.T. –  Biroul Teritorial Vrancea, iar 65 sunt de competență penală proprie.

Totodată s-a reușit indisponibilizarea unui număr de 407 plante de cannabis (18,59 Kg de cannabis) din 2 culturi ilicite identificate pe raza județului Vrancea, 16,53 Kg cannabis, 5 Kg MDMA, 128 gr. cocaină, 214 gr Cristal 3CMC, 187 gr. Ketamină, 20 gr. hașiș, 99 comprimate ecstasy și 61 gr. substanțe psihoactive/NPS.

Polițiștii S.C.C.O. Vrancea au acţionat și pe linia combaterii infracţiunilor din sfera traficului de persoane, organizând 42 de acţiuni, din care 18 de amploare, fiind puse în executare 122  percheziții domiciliare și 187  mandate de aducere. În urma acțiunilor organizate au fost reținute 47 persoane, 38 dintre acestea fiind arestate preventiv, iar față de 10 suspecți s-a luat măsura controlului judiciar.

          În cursul anului 2023 au fost destructurate 8 grupări de criminalitate organizată, cu 42 de membri (22 dintre aceștia trimiși în judecată în stare de arest preventiv), fiind indisponibilizate prin instituirea sechestrului asigurator sumele de 140.000 lei, 22.000 euro și 29 de conturi aparținând suspecților.

            

Criminalitatea economico-financiară

Au fost sesizate 680 de infracțiuni de natură economico-financiară. Pentru protejarea bugetului consolidat de stat pe linia combaterii evaziunii fiscale au fost efectuate cercetări în 185 de dosare penale.

            În cadrul dosarelor penale instrumentate în anul 2023, a fost recuperat un prejudiciu total de 11.239.450 lei, în principal prin instituirea de măsuri asiguratorii asupra bunurilor mobile/imobile ale suspecților.

             Polițiștii serviciului de profil au organizat 16 acțiuni cu efective mărite în dosarele penale instrumentate, în cadrul cărora au efectuat 64 de percheziții domiciliare și au pus în executare 8 mandate de aducere.

Infracţionalitatea în domeniul silvic       

Polițiștii vrânceni au acționat în baza dispozițiilor Inspectoratului General al Poliției Române și a Planului comun de acțiune pe linia prevenirii și combaterii faptelor care aduc atingere fondului forestier național „SCUTUL PĂDURII”, sens în care au fost organizate şi executate 98 acţiuni şi 6.528  controale, majoritatea în colaborare cu specialişti ai Gărzii Forestiere Focșani, Direcţiei Silvice Vrancea și ai ocoalelor silvice, în urma cărora au fost aplicate 1.742 sancţiuni contravenţionale şi a fost confiscată/ridicată în vederea confiscării cantitatea de 8.681,21 m.c. material lemnos, în valoare de 2.111,04 mii de lei.

În cursul perioadei analizate au fost confiscate şi indisponibilizate 15 mijloace de transport.

Au  fost constatate 273 de infracţiuni la regimul silvic, din care 60 în flagrant, ceea ce reprezintă un procent de 21,97% din totalul infracțiunilor înregistrate pe această linie.

În anul 2023 s-au înregistrat 32 de sesizări prin SNUAU 112 privind transporturi ilegale de material lemnos, iar 13 dintre acestea au fost confirmate, în sensul că în 8 cazuri nu existau documente de însoțire și în 5 cazuri materialele lemnoase nu aveau documente de proveniență.

Protecția animalelor

        Biroul pentru Protecția Animalelor a desfășurat activități de prevenire şi combatere a faptelor ilegale îndreptate împotriva animalelor, a relelor tratamente și a cruzimii față de acestea, de verificare a respectării regimului de deținere al câinilor periculoși sau agresivi, condițiilor de sănătate, bunăstare și deținere a animalelor, dar și pentru identificarea și verificarea adăposturilor publice și private unde sunt cazate animale cu sau fără stăpân.

        Astfel, în anul 2023  polițiștii au întocmit 39 dosare penale pentru infracțiuni referitoare la protecția animalelor, au soluționat 84 de petiții și au aplicat 215 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 80.700 de lei.

Activități de urmărire și supraveghere judiciară

La începutul anului 2023 erau în evidență 65 de persoane urmărite de autoritățile judiciare române (din care 44 se aflau și în urmărire internațională) și 9 persoane urmărite de autoritățile judiciare străine.

În cursul perioadei analizate au fost date în urmărire națională 72 de persoane (din care 47 și în urmărire internațională).

Totodată au fost primite de la autoritățile judiciare străine 30 de solicitări de arestare (mandate europene de arestare), iar prin măsurile întreprinse s-a reuşit arestarea, depistarea ori clarificarea situaţiei juridice a 172 de persoane urmărite de autoritățile române și a a altor 27 de persoane urmărite de autoritățile străine.

 În ceea ce priveşte activitatea de cooperare judiciară internațională, pe linie de urmăriți, în perioada analizată au fost arestaţi şi predați/extrădaţi în statele solicitante 15 urmăriţi internaţional și predați/extrădați către România 15 urmăriţi internaţional.

Activitatea de supraveghere s-a concretizat în verificări, controale și asigurarea procedurilor de citare și comunicare a actelor procedurale. Din totalul de 194 de inculpați aflați în supraveghere, în 29 de cazuri, polițiștii cu atribuții de supraveghere judiciară au constatat încălcări ale obligațiilor / interdicțiilor impuse, fiind sesizate organele judiciare.      

OBIECTIVE ȘI PRIORITĂȚI

  • Creşterea gradului de siguranţă a cetăţenilor, protejarea vieții publice și private, precum și a patrimoniului;
  • Siguranţa stradală, rutieră şi a transporturilor;
  • Prevenirea și combaterea consumului de droguri;
  • Dezvoltarea parteneriatului public/privat, în vederea concertării eforturilor pentru prevenirea victimizării populației;
  • Prevenirea şi combaterea infracţionalităţii organizate şi transfrontaliere, destructurarea grupurilor/grupărilor infracţionale;
  • Asigurarea climatului de legalitate a mediului de afaceri, prin combaterea evaziunii fiscale, contrabandei, corupţiei, contrafacerii de mărfuri, a infracţiunilor din domeniul achiziţiilor publice, precum şi prin protecţia intereselor financiare ale Uniunii Europene;
  • Prevenirea delincvenței juvenile și creșterea nivelului de siguranță școlară;
  • Punerea în aplicare cu operativitate și fermitate a prevederilor Legii nr.146/2021 privind monitorizarea electronică, în cazurile de monitorizare dispuse prin ordine de protecție sau ordine de protecție provizorii;
  • Inițierea unor campanii de prevenire, în funcție de datele rezultate din analiza  situației operative.