Marian Oprișan își joacă ultima carte pentru a ajunge parlamentar și pentru a-și păstra influența în PSD. Fostul baron început să strângă semnături pentru a convoca o ședință a Consiliului Județean de Conducere al PSD Vrancea în cursul zilei de astăzi. Acesta are nevoie ca la ședință să fie prezenți peste jumătate din numărul membrilor Consiliului, pentru a fi statutară. Din informațiile noastre, sunt peste 130 de membri, ceea ce înseamnă că Marian Oprișan are nevoie de 70 de pesediști pentru organizarea unei ședințe.
Marian Oprișan vrea ca membrii Consiliului Județean de Conducere să voteze candidații pe care îi propune pentru Camera Deputaților și Senat. Desigur, primul pe listă este el. Printre apropiații pe care îi vrea parlamentari se numără, se pare, Raluca Dan, secretarul general al județului sau actualul deputat Nicușor Halici. Cu acest vot, Oprișan vrea să îl forțeze pe Marcel Ciolacu, președintele PSD, să îl pună candidat la Parlament, motivând că are o susținere foarte puternică în organizație.
Planul lui Marian Oprișan a provocat nemulțumiri la vârful PSD, unde se pare că pregătesc măsuri împotriva sa. Marcel Ciolacu, președintele PSD, l-a ignorat pe Marian Oprișan la vizita pe care a făcut-o duminică în județ, în calitate de președinte interimar al organizației. Acesta a spus că locul lui Marian Oprișan este în Consiliul Județean, nu în Parlament. De ieri circulau informații că lui Oprișan i se pregătește o excludere din PSD sau o reorganizare a filialei PSD Vrancea, astfel încât acesta să nu mai aibă nicio putere. Conducerea PSD are astăzi programată o ședință unde ar putea fi discutată și situația lui Marian Oprișan.