Primarul din Dumitrești a trecut la PSD din cauza banilor și pentru că PNL nu mai are președinte la Consiliul Județean Vrancea

0
168

Primarul comunei Dumitrești, Adrian Banaurs, și-a oficializat trecerea de la PNL la PSD în cadrul unei conferințe de presă în care și-a expus motivele pentru care a luat această decizie. Alături de acesta au plecat la PSD și consilierii locali din comuna. 

Edilul s-a declarat nemulțumit de sumele primite de comună în ultimii ani pentru investiții și a invocat faptul că PNL nu mai deține funcția de președinte al Consiliului Județean Vrancea și că nu se mai regăsește în partid.

”Vrancea a avut un lider politic până pe 17 februarie. După aceea s-au schimbat datele problemei și nu mai avem funcția de președinte al Consiliului Județean Vrancea. Avem numeroase proiecte în lucru, iar un primar trebuie să găsească soluții”, a spus Adrian Banaurs.

Primarul din Dumitrești a arătat că a preluat în administrare DJ 204 P, dar a reclamat faptul că nu a primit bani decât de la bugetul central, la care se adaugă fonduri din bugetul local, pentru modernizarea drumului.  

Adrian Banaurs a afirmat că a avut mai multe discuții cu actualul președinte PNL Vrancea, cu care nu se regăsește ”în aceeași viziune”.

Pe parcursul conferinței de presă, primarul din Dumitrești s-a remarcat printr-o atitudine ușor sfidătoare și care a depășit de mai multe ori limitele normalului față de reprezentanții presei