Cristian Tudor Popescu se autointitulează gazetar și este o voce respectată, cu credibilitate în spațiul public. Însă, în cazul celor 28 de copii din Vrancea, blocați în Dubai alături de două profesoare, acesta s-a alăturat unui val de răutate care apare adesea la noi în situații mai puțin obișnuite. A fi gazetar înseamnă să verifici faptele, dar CTP pare să fi uitat această regulă esențială a profesiei căreia i-a dedicat viața.
”Ce mama dracului caută 28 de elevi de gimnaziu, împreună cu două profesoare, în Dubai? Nu era previzibil, de vreo lună încoace, atacul Israel-SUA asupra Iranului, întinderea războiului în tot Orientul Mijlociu?
Și ce să vadă școlarii în Dubai? Ce obiective culturale, ce muzee, ce monumente sunt acolo? Burj al-Arab 7 stele? Pisi la Plajă? Gigălăi? Arabi, și alte naționalități, împovărați de bani? Urmăriți internațional? Ciocolată Dubai?”, a spus indignatul ”gazetar”.
Dacă ar fi verificat, ar fi aflat că excursia este organizată de un centru de limbă engleză din Focșani și nu are legătură cu instituțiile de învățământ.
Dacă ar fi verificat, ar fi aflat că acest centru organizează periodic excursii în unele dintre cele mai importante orașe din Europa, oferind copiilor șansa de a explora locuri la care, cu doar câteva decenii în urmă, se putea doar visa.
Dacă ar fi verificat, ar fi aflat că, de această dată, destinația aleasă a fost Dubai, un oraș al viitorului, nu doar o destinație exotică asociată cu imaginea „bogaților”.
Dacă ar fi verificat, ar fi aflat în excursie au mers cei care au dorit, în cunoștință de cauză.
Dacă ar fi verificat, ar fi aflat că sunt părinți care aleg să își trimită copiii în astfel de excursii pentru a le oferi oportunitatea de a-și îmbogăți cunoștințele și șansa de a avea un parcurs mai frumos în viață.
Și, nu în ultimul rând, trăim într-o lume în care circulația este liberă, iar alegerea destinațiilor de călătorie aparține fiecăruia.



