Consiliul Județean pregătește licitația pentru stabilirea firmei care va strânge deșeurile din Vrancea

0
94

Membrii Asociației de Dezvoltare Intracomunitară ”Vrancea Curată” au participat, miercuri, la Adunarea Generală, unde au fost aprobate proiectele incluse pe ordinea de zi a ședinței. Este vorba de:

  • Aprobarea Raportului de activitate al Consiliului Director al ADI „Vrancea Curată” pentru anul 2022
  •  Raportul directorului executiv către Consiliul Director al ADI „Vrancea Curată” pentru anul 2022
  • Raportul directorului executiv privind activitatea economico-financiară la ADI „Vrancea Curată”, pe anul 2022
  • Aprobarea închiderii exercițiului financiar pe anul 2022
  • Aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pentru anul 2023

De asemenea, a fost discutată și situația implementării Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor. Astfel, în luna iunie ar putea fi semnat contractul pentru centrul de la Haret. De asemenea, va demara realizarea documentației pentru licitația prin care se va stabilit operatorul care va colecta și transporta deșeurile din județ, care a fost împărțit în cinci zone.

Documentația va trebui aprobată de fiecare unitate administrativ – teritorială, care trebuie să își desemneze și reprezentanți în comisia de licitație. Pentru a reduce timpul și pentru că din această comisie e dificil să facă parte 73 de membri din partea primăriilor, s-a stabilit ca toate localitățile să aibă șapte reprezentanți, iar stabilirea lor să fie făcută în colaborare cu filiala județeană a Asociației Comunelor din România.

”Ne dorim ca în luna iunie să avem încheiat contract cu operatorul pentru 𝐂𝐨𝐧𝐜𝐞𝐬𝐢𝐮𝐧𝐞𝐚 𝐬𝐞𝐫𝐯𝐢𝐜𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐨𝐩𝐞𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐚 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐌𝐚𝐧𝐚𝐠𝐞𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐠𝐫𝐚𝐭 𝐚𝐥 𝐃𝐞𝐬̦𝐞𝐮𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐇𝐚𝐫𝐞𝐭, 𝐢𝐧𝐜𝐥𝐮𝐬𝐢𝐯 𝐬𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐞 𝐝𝐞 𝐬𝐨𝐫𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐬̦𝐢 𝐬𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐞 𝐝𝐞 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐬𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐬̦𝐢 𝐚 𝐒𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐝𝐞 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐟𝐞𝐫 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐝𝐞𝐬̦𝐞𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐢𝐩𝐚𝐥𝐞 𝐬̦𝐢 𝐝𝐞𝐬̦𝐞𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐢𝐦𝐢𝐥𝐚𝐫𝐞 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐅𝐨𝐜𝐬̦𝐚𝐧𝐢, 𝐀𝐝𝐣𝐮𝐝, 𝐕𝐢𝐝𝐫𝐚, 𝐆𝐮𝐠𝐞𝐬̦𝐭𝐢. Acest lucru ne va aduce un plus în ceea ce privește managementul deșeurilor, iar în acest moment suntem în situația de a demara procedura pentru elaborarea documentației pentru licitația prin intermediul căreia va fi desemnat operatorul pentru colectarea și transportul deșeurilor, conform datelor transmise de administrațiile locale”, a spus Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.