Un șofer a fost filmat marți dimineața făcând o depășire cum rar se poate pe vedea, pe DN 2 D, între Focșani și Bolotești. După cum se vede din imaginile surprinse de camera de bord și postate pe grupul Info Trafic Vrancea de Victor Nenciu, o mașină a început manevra de depășire a unei betoniere, semnalizând acest lucru și trecând pe celălalt sens de mers. În acel moment, din spatele mașinii care filma a venit cu viteză un alt autoturism, care a trecut în fața acesteia.
Deși manevra ar fi trebuit să se încheie aici, șoferul autoturismului respectiv a continuat să meargă cu viteză și a început la rândul său depășirea betonierei, intrând în fața mașinii aflate deja în depășire. Practic, acesta s-a ”strecurat” printre mașini, cu o manevră riscantă care nu se vede de regulă decât pe circuitele de viteză.
Totul s-a întâmplat în câteva secunde și, probabil, șoferul care efectua regulamentar depășirea nici nu a apucat să își dea seama ce se întâmplă. Din fericire, slalomul făcut de șoferul imprudent nu s-a lăsat cu urmări.