Doi polițiști vrânceni au fost medaliați cu aur la Campionatul de Tir al Ministerului Afacerilor Interne

0
143

Doi polițiști vrânceni au obținut medalii de aur la ediția 2023  a Campionatului de Tir al Ministerului Afacerilor Interne. Timp de 2 zile, cei 180 de participanți, trăgători de elită, reprezentând toate armele ministerului, și-au demonstrat abilitățile în mânuirea armamentului din dotare. Campionatul s-a desfăşurat în județul Mureș și a fost organizat de către Ministerul Afacerilor Interne, prin intermediul Centrului Cultural.

”În clasamentul general pe structuri, pe prima treaptă a podiumului au fost polițiștii   rezultat la care au contribuit cele două medalii de aur obținute de către colegii noștri, agent șef principal Dinu Ionel, instructor tir, dar și de colega noastră, inspector Gheorghiu Ioana, din cadrul Biroului Pregătire Profesională, ofițer specialist pe linia conducerii autovehiculelor de serviciu în regim prioritar și defensiv”, se arată într-un comunicat de presă al IPJ Vrancea.

Rezultatele au fost obținute ca urmare a faptului că polițiștii au fost pregătiți de Alin Moldoveanu, campion olimpic la tir la Jocurile Olimpice de Vară de la Londra, din 2012 și multiplu medaliat la Campionatele Mondiale și Europene de tir (pușca aer comprimat -10m), în prezent ofiţer specialist –tragere cu armamentul la IPJ Vrancea.