Jandarmii vor supraveghea evenimentele de la finalul acestei săptămâni

0
120

Jandarmii vrânceni, alături de polițiști, vor fi la datorie la evenimentele care vor avea loc la finalul acestei săptămâni, pentru a asigura siguranța participanților.  Evenimentele la care vor fi prezenți sunt:

– Vineri 24 iunie, în Municipiul Focșani, va avea loc evenimentul ciclistic ,,Masa Critică”;

– Sâmbătă, 25 iunie, pe stadionul din comuna Gugești, se va desfășura returul barajului pentru promovarea în Liga a 3-a de fotbal dintre echipele Victoria Gugești – ACS Voința Limpeziș Buzău;

– Duminică , 26 iunie, în comuna Năruja, se va desfășura concursul de muzică populară ,,Comoara Vrancei”;

– Duminică, 26 iunie, în Piața Unirii din Municipiul Focșani și la Mausoleul Eroilor din Mărășești se vor desfășura manifestări cu ocazia ,,Zilei Drapelului Național”.

Jandarmii montani sunt prezenți în localitățile Tulnici, Lepșa, Soveja și pe traseele turistice pentru îndrumarea, informarea și acordarea de asistență turiștilor și persoanelor aflate în dificultate în zona montană, precum și pentru prevenirea și combaterea faptelor care aduc atingere normelor de conviețuire socială.

”Recomandăm participanţilor să respecte măsurile stabilite de organizatori și indicațiile forțelor de ordine, să acorde o atenţie sporită minorilor care îi însoțesc și să solicite ajutorul forţelor de ordine, în mod direct sau prin numărul unic apel de urgență ,,112” în cazul producerii unor fapte de natură penală sau contravențională”, a anunțat Inspectoratul Județean de Jandarmi Vrancea.