Mobilizare pentru ziua alegerilor. Până acum nu au fost semnalate incidente majore

0
353

Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale s-a încheiat sâmbătă dimineață, la ora 07:00. Potrivit legislației în vigoare, este interzisă continuarea propagandei electorale, inclusiv afișarea, promovarea sau distribuirea de materiale publicitare politice sau mesaje menite să influențeze opțiunea de vot a alegătorilor.

De asemenea, este interzisă difuzarea de mesaje electorale în spații publice, pe ecrane digitale, vehicule special amenajate sau prin mesaje text ori audio-video transmise către alegători.

Pe parcursul campaniei desfășurate în județul Vrancea nu au fost semnalate incidente majore. Autoritățile au înregistrat șapte sesizări privind posibile nereguli, majoritatea legate de afișajul electoral.

Ministerul Afacerilor Interne anunță că efectivele rămân mobilizate pentru a asigura buna desfășurare a procesului electoral. Astăzi, peste 600 de angajați MAI vor proteja buletinele de vot și celelalte materiale electorale în timpul transportului către cele 364 de secții de votare din județ. Acestea se realizează cu vehicule care nu aparțin MAI, iar angajații ministerului nu intră în contact direct cu materialele electorale.

Președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare se vor prezenta astăzi pentru a organiza operațiunile necesare desfășurării procesului electoral și pentru stabilirea măsurilor de securitate.

În noaptea premergătoare votului, structurile MAI vor asigura paza secțiilor, urmând ca mâine dimineață să le predea președinților birourilor electorale, cu sigiliile intacte.

Pentru sprijinirea cetățenilor fără documente de identitate valabile, serviciile publice comunitare de evidență a persoanelor din Vrancea vor avea program extins: sâmbătă până la ora 16:00, iar duminică, între orele 07:00 și 21:00. Informații detaliate pot fi consultate pe paginile de internet ale fiecărui serviciu local.

În ziua votului, angajații MAI vor acționa pentru investigarea sesizărilor privind posibile incidente electorale, menținerea ordinii publice și protecția secțiilor de vot