Tabăra de la Gălăciuc va fi modernizată și extinsă printr-un proiect realizat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, prin Compania Națională de Investiții. Anunțul a fost făcut de ministrul Ion Ștefan, pe pagina sa de Facebook. Și la Colegiul Național ”Al. I. Cuza” va fi realizată o sală de festivități, cu bibliotecă și cabinet medical.
”Zece noi obiective au intrat pe lista-sinteză a Subprogramului ”Unități de învățământ de stat”, pentru județul Vrancea, după ce aceasta a fost completată, în urma solicitărilor venite din partea autorităților locale. Cele zece noi obiective vor fi realizate atât în mediul urban, cât și cel rural. Toate aceste investiții trebuie realizate în perioada imediat următoare, având prioritate zero. Lucrările vor fi derulate de MLPDA, prin CNI”, a spus Ion Ștefan, ministrul Lucrărilor Publice.
Lista investițiilor pentru Vrancea a fost completată cu următoarele obiective:
- Bordești – Reabilitare, modernizare și dotare Grădiniță cu program normal în sat Bordești;
2. Ciorăști – Reabilitare, modernizare și dotare Grădiniță cu program normal în sat Ciorăști;
3. Ciorăști – Reabilitare, modernizare și dotare Școala Primară Mihălceni, sat Mihălceni;
4. Focșani – Construire obiectiv nou în vederea amenajării unei săli de festivități, bibliotecă și cabinet medical pentru Colegiul Național ”Al. I. Cuza”;
5. Gugești – Reabilitare grădiniță cu program prelungit în vederea transformării în creșă, sat Gugești;
6. Mărășești – Reabilitare, modernizare și dotare Școală Gimnazială nr. 2;
7. Tâmboești – Reabilitare termică, modernizare și dotare Școala Gimnazială cu clasele I-VIII, sat Tâmboești;
8. Tâmboești – Reabilitare termică, modernizare și dotare Școala Gimnazială cu clasele I-VIII, sat Slimnic;
9. Tulnici – Reabilitare, modernizare, dotare și extindere Centru de Agrement Gălăciuc, sat Tulnici;
10. Vârteșcoiu – Construire și dotare After School, sat Vârteșcoiu.