Consiliul Județean Vrancea se pregătește să întâmpine Ziua Internațională a Copilului cu o serie de evenimente speciale, dedicate celor mici, dar și familiilor lor.
Consiliul Județean Vrancea dă startul activităților la ora 10.00, la Bazinul de Înot Didactic din Focșani, cu un meci demonstrativ de polo susținut de tinerii sportivi de la Târgu Mureș. Intrarea în tribune este liberă.
De la ora 11.00, cei mici vor putea învăța lucruri esențiale despre siguranță și intervenții în caz de urgență, în cadrul unui atelier practic de prim-ajutor și a activității „Micul Pompier”, desfășurate de ISU Vrancea.
La ora 13.00, copiii pasionați de înot sunt așteptați să participe la concursul „Campioni în școală”, o competiție amicală care încurajează mișcarea și spiritul de echipă.
Începând cu ora 11.00, Crângul Petrești devine centrul distracției. Micii artiști vor urca pe scenă în cadrul spectacolului-concurs de muzică pentru copii „Inocență de copil” – ediția a IX-a. Evenimentul continuă cu meciuri demonstrative de fotbal și baschet de la ora 16.00 și o mulțime de ateliere creative în incinta Muzeului Satului Vrâncean: pictură, olărit, origami, lectură și multe altele.
Pe tot parcursul zilei, copiii vor putea interacționa cu reprezentanți ai Poliției, Jandarmeriei, ISU și Salvamont Vrancea. Vor fi organizate activități demonstrative captivante, printre care și proiectele „Micul Jandarm” sau exerciții de intervenție în teren. Printre atracțiile cele mai așteptate se numără spectacolele de teatru de păpuși, sesiunile de pictură pe față, modelajul de baloane și nelipsita Paradă a Mascotelor, cu cele mai îndrăgite personaje din desene animate.
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Vrancea, împreună cu Centrul Cultural Vrancea, Muzeul Vrancei, Biblioteca Județeană „Duiliu Zamfirescu”, Salvamont Vrancea, IPJ Vrancea, ISU și IJJ Vrancea,



