Muniție din primul Război Mondial descoperită la Rădulești

0
113

Echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Anghel Saligny” al județului Vrancea a fost solicitată miercuri, 11 noiembrie 2020, să intervină  în 2 misiuni de asanare  muniție.

Prima misiune s-a desfășurat în localitatea Rădulești, după ce un bărbat din Ciușlea, care deține autorizație pentru folosirea aparatelor de detectare a metalelor, a descoperit mai multe elemente de muniție rămase neexplodate.  Acesta, conștient de pericolul la care este expus, a alertat imediat organele abilitate să gestioneze astfel de situații. La fața locului s-a deplasat de urgență echipa pirotehnică I.S.U Vrancea. În urma cercetării zonei, au fost identificate 2 grenade de mână tip OU și 63 cartușe de infanterie calibru 7,92 mm, provenind, cel mai probabil, din Primul Război Mondial.

A doua misiune a mobilizat pirotehniștii I.S.U. Vrancea în comuna Vizantea-Livezi, de unde s-a ridicat un proiectil exploziv calibru 76 mm, descoperit în grădina unei gospodării.

Muniția descoperită a fost preluată, transportată și depozitată, în condiţii de siguranţă, în vederea distrugerii ulterioare.